Montáž stínicí techniky
Připravte svá okna na instalaci venkovního stínění. Sepsali jsme pro vás základní požadavky na stavební a elektro připravenost, bez kterých se montáž stínicí techniky LOMAX neobjede.

Montáž pod omítku

Stavební příprava se liší podle typu stínění i způsobu jeho ovládání. Pro montáž pod omítku je příprava klíčová – vše se musí zaměřit a nachystat s přesností na milimetry.

Při podomítkové montáži se rolety nebo žaluzie umístí do schránky, která se skryje pod omítku. S montáží je potřeba počítat už ve fázi plánování projektu, připravit včas místo na schránku a vyvést kabely.  

Tento způsob montáže se dá použít i u rekonstrukce, ale na instalaci se je potřeba připravit před zateplením domu. Počítejte se sekáním do zdiva nad oknem – to může být problematické hlavně u starších fasád s tendencí k drolení.

Výroba a osazení schránky

Podomítkovou schránku můžeme nechat vyrobit podle projektu. Jakmile budete mít na stavbě zateplený překlad s natažným lepidlem a perlinkou a na venkovních špaletách nalepenou izolaci bez lepidla, přijedou naši montéři. 

Ti ještě před nanesením fasády ukotví do zdiva podomítkový box a pouzdra na vodicí lišty. Pak to převezme vaše stavební firma, která zapraví všechny komponenty, dokončí izolaci a fasádu.

Elektropříprava


Pro pohon stínění je potřeba vyvést ven nad rám okna přívod napájení. Typ kabelů a jejich množství se liší podle typu použitého pohonu. Přesnou specifikaci vám dá technik při zaměření.

Pro kabel pohonu předokenní rolety je třeba vyvést husí krk z horního rohu nad oknem z exteriérové strany.

U venkovních žaluzií je nutné mít vyvedený dostatečně dlouhý napájecí kabel do jednoho z horních rohů připraveného boxu. Ten musí dosáhnout minimálně za půlku šířky okenního otvoru. 

Finální zaměření a montáž 

Aby vše sedlo jak má, lamely přijedeme zaměřit, jakmile bude hotová fasáda. Finální zaměření musí provést profesionál – tolerance zaměření je sotva pár milimetrů. 

Vyrobenou žaluzii nebo roletu už nejde zúžit ani rozšířit. Dodržení všech požadavků na stavební připravenost je proto velice důležité.

Stínění nainstalujeme do připravené podomíkové schránky, ukotvíme vodicí lišty a zapojíme pohony. Vše otestujeme, nastavíme a vysvětlíme vám ovládání. 

Montáž do překladu

V novostavbě lze také montovat do překladu (např. HELUZ) – stínění pak bezvadně těsní a neruší vzhled domu.

S usazením speciálních nosných překladů a vyvedením kabelů je nutné počítat už ve fázi projektové dokumentace, popř. hrubé stavby. Samotné rolety nebo žaluzie vám pak namontujeme kdykoli.

Přiznaná montáž 

U hotové stavby se už většinou pod omítku nedostaneme, takže budeme žaluzie montovat přiznaně, pod krycí plech. Ukotvíme je do rámu okna, ostění nebo nadpraží. Stavební otvor musí být dostatečně rovný a musí být dost místa na vodicí lišty. To s vámi probere technik při zaměření.

Rolety je nejjednodušší namontovat v boxu do rámu okna. Žádné úpravy okna nejsou potřeba, řešit nemusíte ani zedničinu. Zaměřovací technik změří okno a doporučí způsob kotvení. Povrch musí být rovný a pevný, aby box udržel. 

Důležitá je především elektropříprava. Stejně, jako u podomítkové montáže musíte mít před příjezdem montérů připravené napájecí kabely. Při montáži pak ukotvíme držáky a do nich stínění, osadíme vodicí lišty, zapojíme pohon a vše otestujeme.

Na co nezapomenout

Naši montéři si poradí s ledasčím. Ale ke stavebním otvorům se musí s vaším novým stíněním dostat bezpečně.

Pokud se u vás bude montovat do vyššího patra nebo do svahu se špatným přístupem, řekněte nám to už ve fázi poptávky. Připravíme si lešení a zohledníme to už v cenové nabídce. Nic nás pak při realizaci nepřekvapí a nebudeme vám účtovat zbytečný výjezd montérů. 

Při montáži musíme otestovat pohony a funkčnost stínění. Ideálně by proto na místě měla být odpovědná osoba s přístupem k jističi.

Ještě nemáte venkovní stínění?

Stavte se za námi v showroomu! 

Charbulova 170
618 00 Brno-Černovice

Tel: +420 548 422 468
E-mail: obchod-brno@vpo.cz

Anebo si rovnou nechte poslat nezávaznou cenovou nabídku z VPO.

Chci nabídku